Údržba materiálu
ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK
K pravidelným údržbám čalouněného nábytku patří vysávání vysavačem. Čalouněný nábytek vysávejte nejlépe 1x týdně. Používejte speciální nástavec na hadici vysavače, který je určený pro čalounění. Pokud vám to vysavač umožní, zvolte minimální výkon. Použití hrubého kartáče, silného drhnutí nebo klepání nedoporučujeme. Pravidelné vysávání zbaví nábytek nahromaděného prachu a drobných nečistot z vnějšího okolí. Pokud máte na sedačce snímatelný látkový potah, pak jej pravidelně vyperte. Dříve než se pustíte do čištění čalounění jakýmkoliv prostředkem, doporučujeme vyzkoušet způsob a reakci na skrytém místě, abyste předešli trvalému poškození na viditelném místě. Vždy čistěte ve směru čalounění, nikdy proti. Také doporučujeme používat prostředky určené přímo pro čalouněný nábytek. Pokud vznikla suchá nečistota ze sypkého materiálu, můžete použít vysavač o malém výkonu. Není třeba je čistit na mokro. Jestliže je skvrna mokrá, nenechávejte ji zaschnout. Co nejdříve odsajte vlhkost pomocí hadříku, nebo kapesníku. Pokud je skvrna již zaschlá, opatrně se ji pokuste odstranit pomocí plochého, tupého předmětu. V případě pozůstalé skvrny po odstranění, použijte vlhký hadřík, či prostředek určený přímo pro čalouněný nábytek, a po směru čalounění se pokuste skvrnu vyčistit. Poté vysušte. Nepoužívat žádné chemické roztoky, hrubou sílu, či drhnutí.
TIPY OD NÁS:
- Pravidelně vysávejte a snímatelné potahy perte.
- Využívejte pouze malé množství vody.
- Místo čistěte krouživým pohybem směrem od vnějšku do středu.
- Nevystavujte čalouněný nábytek přímému slunci.
- Nečistoty a skvrny odstraňte ihned.
- Domácím mazlíčkům dejte deku či pléd. Čalounění můžou znečistit, ale i protrhnout.
NÁBYTEK Z MASIVU
Pokud požadujete dlouhotrvající vzhled krásného dřeva, vyhněte se kontaktu nábytku s přímým slunečním světlem, umístěním vedle velkého zdroje tepla (radiátor, krb, kamna apod.), nebo v příliš vlhkém prostředí. UV záření ze slunečního světla může ovlivnit kvalitu povrchu a způsobit podle typu dřeva ztmavnutí nebo naopak zesvětlání dřeva. Vysoké teploty naruší jak povrchovou vrstvu nábytku, tak i vlastní strukturu materiálu. Přebytečná vlhkost může proniknout do dřeva mikroskopickými trhlinami v povrchové vrstvě a poškodit ho tak. U masivního nábytku používejte prostírání, nepokládejte mokré předměty, horká jídla či nápoje na povrch nábytku z masivu, mohlo by dojít k trvalému poškození. K pravidelným údržbám nábytku z masivu může patřit vysávání vysavačem, avšak vždy s měkkým nástavcem, aby nedošlo k poškrábání hladkého povrchu. Dřevo lze otřít hadříkem – měkkým a suchým, nebo lehce vlhkým s použitím menšího přípravku, který je speciálně určený na dřevo. Použijte vždy menší množství tekutiny, přebytečná vlhkost může proniknout do dřeva, a tak ho poškodit. Masivní nábytek ošetřený olejem a voskem je vhodné pravidelně udržovat. Při jeho údržbě používejte pouze vosk a olej přímo od výrobce. Na nábytek nejprve naneste olej, nechte ho vsáknout, a nakonec přebytečný olej jemně setřete měkkým hadříkem. Pokud se nábytek z masivu poškrábe, můžete na jeho opravu použít vosk. Škrábance se voskem vyplní.
TIPY OD NÁS:
- Nevystavujte masivní nábytek přímému slunci.
- Vyhněte se vysokým teplotám a vlhkosti.
- Používejte prostírání.
- Nečistoty a skvrny odstraňte ihned.
- Pravidelně otírejte prach či jemně vysávejte s měkkým nástavcem.
- Nepoužívejte mokrý hadřík.
- Používejte přípravky výhradně na nábytek z masivu.
NÁBYTEK Z LAMINA
Pokud požadujete dlouhotrvající vzhled krásného lamina, vyhněte se kontaktu nábytku s přímým slunečním světlem, nebo umístěním vedle velkého zdroje tepla. Výrobek také nevystavujte dlouhodobému působení vody ani vodních par. Nábytek z lamina je nenáročný na údržbu, díky svému odolnému povrchu nevyžaduje zvláštní péči. Povrch se všeobecně snadno čistí. Lamino lze otřít měkkým hadříkem – suchým, nebo vlhkým. Při větším znečištění použijte teplou vodu s čisticími prostředky, vhodnými pro lamino. Vyhněte se ale zbytečnému namáčení, u kterého by mohlo dojít k zatékání vody mezi spoje a hrany desek a způsobit odlepení svrchních dekoračních vrstev. Voda by mohla při dlouhodobějším působení nábytek nevratně poškodit. Proto je vždy nutné veškerou vlhkost vytřít do sucha. Doporučujeme používat přípravky výhradně určené na nábytek z lamina. Na hladký povrch nikdy nepokládejte příliš horké nápoje a jídla. Mohlo by dojít k trvalému poškození.
TIPY OD NÁS:
- Nevystavujte nábytek z lamina přímému slunci.
- Vyhněte se vysokým teplotám a vlhkosti.
- Používejte prostírání.
- Nečistoty a skvrny odstraňte ihned.
- Nábytek vždy vysušte a utřete do sucha.
- Používejte přípravky výhradně určené na nábytek z lamina.
NÁBYTEK Z EKO-KŮŽE
Nábytek potažený eko-kůží nedoporučujeme nechávat na přímém slunečním svitu, barva by mohla po čase vyblednout. Nevystavujte také nábytek vyšším teplotám nad 25 stupňů Celsia. Pro běžnou údržbu nábytku z eko kůže postačí měkký hadřík navlhčený ve slabém roztoku mýdla nebo v tekutém pracím prášku s neutrálním pH. Eko kůže je částečně prodyšný materiál, který má tendenci zachytávat na svém povrchu lidský pot. Vyžaduje proto pravidelnou údržbu, minimálně 1-2 x měsíčně, zvláště v letních měsících. Exponovaná místa jako sedáky, opěrky zad a hlavy a područky, která potem nejvíce trpí, doporučujeme odmastit technickým benzínem. Nemusíte však mít obavy, že sedačka bude od benzínu zapáchat. Technický benzín má jiné vlastnosti a jako těkavá látka se cca do 10 minut 100% odpaří. Vhodné je také pravidelně ošetřovat eko kůži sprejem, který je přímo určený pro tento materiál. Nikdy nepoužívejte žádné chemické prostředky a prostředky určené na pravou kůži nebo vlhčené ubrousky. Pokud je nábytek z eko kůže znečištěn suchou nečistotou ze sypkého materiálu, můžete použít vysavač o malém výkonu. Jestliže vznikla mokrá nečistota, okamžitě vlhkost vysajte savým hadrem, či kapesníkem. Případné zaschlé skvrny očistěte vlhkým hadříkem a utřete do sucha. K sušení nepoužívejte horký vzduch.
TIPY OD NÁS:
- Nevystavujte nábytek z eko kůže přímému slunci.
- Vyhněte se teplotám nad 25 stupňů Celsia.
- Používejte slabší roztok mýdla nebo pracího prášku.
- Nečistoty a skvrny odstraňte ihned.
- Eko kůže nesnáší mastnotu a lidský pot - pravidelně odmašťujte technickým benzínem.
- Používejte speciální čistič na eko kůži.
NÁBYTEK Z RATANU
Ratanový nábytek nevyžaduje náročnou údržbu. Pokud ale chcete, aby Vám ratanový nábytek sloužil dlouhá léta, je nutné o něj adekvátně pečovat. Nábytek z ratanu obsahuje různé záhyby, spoje a výplety, kde se usazuje prach. Je proto nutné uvolnit nečistoty v méně přístupných místech. Pravidelně stačí odstranit nečistoty a prach pomocí prachovky nebo vysavače se speciálním kartáčem. Přilepené nečistoty setřít navlhčeným hadříkem a utřít do sucha. Ratan nemá rád velké množství vody.
Péče o přírodní ratan
Přírodní ratanový nábytek vyžaduje minimální údržbu. Prach a nečistoty odstraňte vysátím s použitím speciálního jemného nástavcem nebo otřete vlhkým hadříkem. Po umytí vždy vytřete do sucha. Povrch ratanového nábytku je zašlý a matný? Můžete aplikovat transparentní lak, který mu dodá lesk do dalších několika let. Jednou za rok, před zahájením sezóny namažte spoje vazelínou. Zamezíte tak vrzání, které může být způsobeno vysycháním ratanu. Nenechávejte ratanový nábytek u radiátorů nebo zdrojů tepla. Vysoké teploty zapříčiní vysychání a praskání.
Péče o umělý ratan
Největší výhodou umělého ratanu je jeho bezúdržbovost. Nábytek z umělého ratanu nevyžaduje žádnou speciální péči. Vždy dbejte na čistotu, kterou prodloužíte životnost. Můžete otřít hadříkem s vlažnou vodou nebo prach či pyl vysát vysavačem. Umělý ratan lze omýt také venkovní hadicí a jemným saponátem. Vyniká odolností vůči změnám teplot i slunci. Barvy umělého ratanu jsou odolné vůči UV záření a během dlouhého působení vysokých teplot neztrácí barvu a neblednou.